پایان دوران روکوکو – حقوق نیوز

آیا تاکنون کتابی درباره نقاشی پشت شیشه ایران منتشر کرده اید؟ این دردی است که از گذشته با همراه بوده و یکی از دلایل افول نقاشی پشت شیشه در ایران است. این شیوه بهتدریج با ایجاد رسانههای همگانی بهخصوص تلویزیون از رونق افتاد.با شروع تحولات سیاسی در ایران جنبشهای غربی نیز در ایران آغاز شد و بر همه چیز از جمله نقاشی اثر گذاشت. در هر گوشه از این تابلو نقاشی اتفاقی در حال رخ دادن است و با جدا کردن گوشهای از آن میتوان نقاشی مجزا و مستقلی ایجاد کرد. از دیگر دلایل محبوبیت رنگ پلاستیک ساختمان میتوان به این مورد اشاره کرد که به هیچ حلالی بهجز آب نیاز ندارند. زیرا هیچ اطلاعاتی از افراد حال حاضر وجود ندارد و با گذشت زمان، تا چند دههی دیگر نام این دوستان هم از ذهنها پاک میشود. اما بیشتر سعی میکردم تا بخوانم و بنویسم. ما همیشه میخواهیم چیزی که پنهان است را با چیزی که میبینیم، ببینیم اما این امکانپذیر نیست. انسانها اسرارشان را خیلی خوب پنهان میکنند. د این نقاشی حس پوچی، گوشهگیری و تنهایی را به مخاطب القا میکند. سورئالیسم نیز یکی از سبکهای هنری است که در آن خالق اثر به خلق واقعیتی فراتر ازآنچه میبینیم، میپردازد و تصویر و روی دیگر از واقعیت را به مخاطب نشان میدهد.

این موزه دربرگیرنده مجموعه عظیمی ازنقاشی­های پشت شیشه از دوران صفویه تا عصر حاضر است.بنایی که این موزه در آن واقع شده، یکی از خانههای قدیمی تهران، متعلق به مرحوم دکتر سیاوش شقاقی، از پزشکحاذق بیماری­های ریوی است.این خانه پس از فوت دکتر شقاقی، توسط وراث وی به شخص دیگری واگذار و در سال 1374کل مجموعه به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران فروخته شد و پس از بازسازی در سال 1377 خورشیدی به صورت گنجینه­ای از آثار نقاشی پشت شیشهاز سوی شهرداری تهران، به سازمان میراث فرهنگی واگذار گردید. ۴. کروزر، ساندرا، کار خیران، دلارام، اولین چشمانداز جهان/ نگاهی به دورههای سنی نقاشی کودکان، مجله کتاب ماه کودک و نوجوان، شماره ۹۷ و ۹۸، آبان و آذر ۱۳۸۴، صفحه ۸۴ تا ۸۸. نقاشی ساختمان نه تنها اولین قدم برای زیباسازی ساختمانهای نوساز، بلکه روشی کمهزینه برای تغییر دکوراسیون نیز هست. نقاشی کودکان صرفا برای پر کردن اوقات فراغت آن ها نیست بلکه روشی است برای ابراز احساسات و حالات درونی آن ها. در سه سالگی خطنگاری کودک دیگر فقط برای لذت بردن از حرکت نیست، بلکه مایل است احساسات درونی خود را نشان دهد. البته این آموزش ها اغلب با توجه به سن کودک و توانایی های وی ارائه می شود.

توجه به جزئیات، نورپردازی و فضاسازی این اثر از ویژگیهای منحصربهفرد آن هستند. اولین موضوعی که هنگام سفارش نقاشی منزل باید به آن توجه کنید انتخاب رنگ مناسب برای دیوارهاست. به عقیده بسیاری این نقاشی اولین تصویر از یک انقلاب است. این اثر تصویر مردی است که پوششی متداول به نمایندگی از مردان زمانه خود دارد و صورتش با یک سیب سبز پوشیده شده است. همانطور که در تصویر ۴ میبینیم، گاهی کودک پیش دبستانی گرایش دارد حالتی را نیز به چهرهای که نقاشی میکند، بیافزاید. احساس کودک به هر چیز رنگ تازهای میدهد (محمدی صبا، ۱۳۹۰: ۳۹). به راستی چه چیز سبب میشود تا کودک این روشها را در هم میآمیزد؟ هر چیز که ما میبینیم خود چیز دیگری را پنهان میکند. در این نقاشی کوشش نشده تا خودرو پنهان شود. هر روز این کار را انجام دهید تا در آن استاد شوید. برخی دلیل این کار را عدم علاقه نقاش به شهرتی که از هویت هنری خود میگیرد، بیان کردهاند. به همین دلیل باید در هنگام نقاشی ساختمان با رنگ روغنی به محیط مورد استفاده نظیر اتاق خواب، پذیرایی وغیره دقت کنید تا بتوانید بهترین رنگ روغنی ساختمان . همین موضوع هم سبب شده تا منبع چندانی در دست نداشته باشیم.

تا آنجا که اطلاع دارم؛ در حد پروپوزال دو نفر از دانشجویان کارشناسی ارشد، اقدام کردهاند که امیدوارم تایید شوند و کار خوبی هم ارایه دهند. از طرفی ماکان بند با استفاده از تیم کار درست و انتخاب فوق العاده شعر برای آهنگ نقاشی همگی از عوامل موفقیت این قطعه دوست داشتنی است. خیر. متاسفانه هنوز این کار را انجام ندادهام و فقط بیشتر به گردآوری مطلب پرداختهام. او در تابلویی به نام گرونیکا، بمباران شمال اسپانیا توسط بمبافکنهای آلمان نازی در سال ۱۹۳۷ را روایت میکند. تداوم حافظه؛ سالوادور دالی نقاش صاحب سبک اسپانیایی در سال ۱۹۳۱ تابلویی در سبک سورئالیسم کشید که این تابلو یکی از معروفترین آثار او به شمار میآید. پیکاسو این نقاشی را در سبک کوبیسم خلق کرده است. پیکاسو دیگر نقاش اسپانیایی و تأثیرگذار جهان نقاشی است. آنچنان که گفته شده، قدمت نقاشی که از اصلی ترین رشته های هنرهای تجسمی است، در میان انسان ها، شش برابر قدمت استفاده از زبان نوشتاری است.

دیدگاهتان را بنویسید