نقاشی ایرانی: از غارنگاره ها تا مینیاتور – کجارو

از این روی نقاشی کودکان یکی از شاخص های مهم برای روانشناسان در ارزیابی شخصیت و رفتار های کودکان می باشد. رنگ روغنی یکی از پرکاربرد ترین و با کیفیت ترین نوع از رنگهای نقاش ساختمانی محسوب می شود و در سه نوع رنگ روغنی مات، براق و نیمه براق تولید می شوند که اصولا به دلیل رعایت استاندارها و همچنین مقاوت بیشتر در برابر گرد و دوده و قابل شست و شو بودن دیوار ها در نقاشی ساختمان از آن استفاه می شود. به همین دلیل، قیمت نقاشی ساختمان در غرب تهران، همچنین سایر مناطق پایتخت و شهرهای کشور حداقل سالیانه تغییر میکند. برای کسب موفقیت در این کار، باید نوار را آهسته و با دقت اطراف لبه های در و یا پنجره چسباند و سپس لبه ها را محکم به سطح فشار داد تا از اتصال آن اطمینان حاصل شود، در غیر این صورت ممکن است هنگام نقاشی رنگ به زیر نوار نفوذ کرده و از زیبایی نهایی کار بکاهد.

برای جداسازی نوار باید از گوشه ای شروع کرده و با زاویه نود درجه نوار را به آهستگی از سطح جدا کرد. در این مرحله باید رنگ مورد نظر را روی تمام سطح دیوار و با استفاده از غلطک یا قلم مو پیاده کرد. این بدان معنی است که نوک قلم مو باید با رنگ پوشانده شود اما قسمت های پشتی آن باید تمیز باشد. برای نتیجه بهتر، توصیه می شود که پس از نقاشی حاشیه های یک دیوار، سایر قسمت های آن را رنگ کرده و سپس سراغ دیوار بعدی رفته و برای نقاشی آن ها از غلطک یا قلم مو استفاده کرد. سپس باید صبر کرد تا رنگ کاملا خشک شود و پس از آن لایه دوم را اجرا کرد. در روش دوم می توان از یک قلم موی کوچک و زاویه دار استفاده کرد. اما برای رنگ کردن حاشیه های اطراف در و پنجره و برای داشتن یک نقاشی تمیز و یک دست می توان از چند روش استفاده کرد. در صورتی که هنگام نقاشی حاشیه های در و پنجره از نوارهای نقاشی استفاده نشود باید از قلم مویی کمک گرفت که کاملا قابل کنترل باشد. اما اگر در مناطقی رنگ و نوار از هم جدا نشدند، می توان از یک تیغ کمک گرفت.

اگر پیش بینی می شود که این مشکل در قسمت های زیادی از حاشیه نوار به وجود خواهد آمد، می توان از ابتدا با تیغ در قسمت های برش ایجاد کرده و سپس به روش بالا نوار را جدا کرد. با این کار اطمینان حاصل می شود که هنگام نقاشی نهایی، خطوط ایجاد شده قابل توجه و دید نیستند. باید توجه داشت که هنگامی که رنگ روی قلم مو تمام می شود باید آن را از لبه دیوار به عقب منتقل کرد. باید توجه داشت که نباید بلافاصله بعد از رنگ آمیزی، نوار را جدا کرد. اگر هنگام اجرای رنگ در لبه ها، رنگ به حاشیه پنجره یا در نفوذ کرد، باید بلافاصله آن ها را پاک کرد. سپس باید قلم مو را به مقدار کمی از رنگ آغشته کرد، زیرا مقدار رنگ نیز باید قابل کنترل باشد تا به حاشیه های در و پنجره نفوذ نکند. برای دریافت بهترین نتیجه، باید از ابزاری با سر کوچک استفاده کرد، زیرا نیازی به کوبیدن درب در محل خود نیست و می توان با استفاده از یک ابزار کوچک راحت تر روی درب بسته ضربه زد. با گذشت زمان خاصیت انعطاف پذیری رنگ در امتداد لبه ها کاهش می یابد، و باعث می شود رنگ از نوار راحت تر جدا شود.

برای این کار ابتدا باید قلم مو را در قوطی رنگ فرو برده و سپس به لبه قوطی چند ضربه زد تا رنگ اضافی آن از بین برود. قبل از استفاده از غلطک یا قلم مو برای نقاشی سطوح بزرگ دیوار باید هر لبه را با چند سانتی متر رنگ پوشاند، بنابراین هنگام بازگشت به منطقه با غلطک، نیازی به نزدیک شدن به لبه ها نیست. دوست داریم کودکان حرکتی روبه جلو و منظم داشته باشند و مراحل را پیاپی پشت سر بگذارند؛ اما در واقعیت این پیشرفت و رشد، یکنواخت و منظم نیست. در این نقاشی نیز مانند مونالیزا در هویت سوژه حدس و گمانهای بسیاری نیست و باگذشت ۳۰۰ سال از خلق این اثر هنوز مشخص نیست که دختر حاضر در نقاشی کیست؟ به عبارت دیگر داشتن مقدار محدود رنگ روی قلم مو کمک می کند تا از چکه کردن قطرات رنگ نیز جلوگیری شود. جنبههای مثبت کار گروهی: کمک متقابل، ممنوعیت کمتر، بحث دستهجمعی تمرین خوبی برای غنی کردن اطلاعات و پرورش دادن نیروی تخیل در کودک است.

دیدگاهتان را بنویسید